Almanya ‘da tren yolcuğulu nasıl yapılır?

https://www.bahn.de sitesinden ya da aşağıdaki uygulamalardan birini indirirerek bulunduğunuz yeri ve gideceğiniz yeri seçebilirsiniz. Eğer online satışa açıksa online olarak satın alabilirsiniz. Regional transport only / Nur Nah-/Regionalverkehr seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim.

Ios için https://itunes.apple.com/de/app/db-navigator/id343555245?mt=8
Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=de.hafas.android.db
Windows Phone için https://www.microsoft.com/store/apps/9wzdncrfj3th

Eğer biletsiz olarak yolculuk yaparsanız min. 60 euro ceza ödemeniz gerekebilir. Gerekebilir diyorum çünkü Almanya ‘da Türkiye ‘deki gibi akbil ve bunları okutup, geçebileceğiniz turnikeler yok. İsteyen istediği gibi elini kolunu sallayarak istasyonlara girip, istedikleri trenlere binebilirler. Bindiğiniz trende bilet kontrol memurlarına denk gelirseniz, biletlerinizi kontrol eder ve eğer biletiniz yoksa ceza yazarlar.

Aşağıdaki YouTube videosunda kalkış noktası Bad Kreuznach ‘ı varış noktası Frankfurt(Main)Flugh (Frankfurt Havaalanı) olarak seçtim. 21:00 kalkışlı seçeneği seçtiğimde bana Bad Kreuznach ‘dan hangi perondan binmem gerektiğini Gl. 5 ile gösteriyor. RB 33 ‘ün altındaki kısım ise bu trenin son durağını (Mainz Hbf) göstermekte. Alttaki 21:33 benim aktarma yapacağım durağa varacağım saat ve hemen yanındaki ise inmem gereken durak ve peron, yani Mainz HbfGl. 3a. Hemen aşağısında 30 dakika bekleme sürem olduğunu ve 22:03 ‘de Mainz HbfGl. 5a peronundan kalkacağını gösteriyor. Varacağım saat ise 22:29 olacak.